Knižnica DISSO
Grandtnerová, Lenka

Podpora zamestnávania mladých ľudí. / Grandtnerová, Lenka. - In: Mládež a spoločnosť. - Roč. 1/2015, s. 24-33. - ISSN 1335-1109.

Typ: Článok z periodika

Výskumná oblasť: iné
Ondrušová, Darina - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Gerbery, Daniel - Grandtnerová, Lenka

Ľudia bez domova: príprava a realizácia empirického výskumu, analýza nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva. / Ondrušová, Darina; Fico, Milan, Filadelfiová, Jarmila, Gerbery, Daniel, Grandtnerová, Lenka. - Bratislava : IVPR, 2015.
slo

Navrhovaná výskumná úloha vychádza z Uznesenia Európskeho parlamentu zo 16. januára 2014 o stratégii EÚ v oblasti bezdomovstva, ako aj z revidovanej Európskej sociálnej charty Rady Európy, najmä jej článku 31.
Vzhľadom na komplexnosť problematiky navrhujeme výskumnú úlohu realizovať v dvoch etapách.
Prvá etapa (1.-12. 2015) bude pozostávať z nasledujúcich aktivít:
Analýza existujúceho rámca pre prevenciu bezdomovectva a riešenie situácie ľudí bez domova na Slovensku, vrátane "dátového auditu" zameraného na identifikáciu a spracovanie existujúcich zdrojov dát o ľuďoch bez domova a zhodnotenie ich využiteľnosti pre verejné politiky.
Komparatívna analýza prístupov k prevencii bezdomovectva a riešeniu situácie ľudí bez domova v krajinách EÚ.
Analýza metodologických prístupov k výskumu ľudí bez domova
Príprava metodológie výskumu a vecného zamerania. Predpokladá sa spolupráca so zástupcami organizácií tretieho sektora.
Druhá etapa (1.-12. 2016) bude pozostávať z nasledujúcich aktivít:
Realizácia empirického výskumu bezdomovectva a situácie ľudí bez domova vo vybraných lokalitách, spracovanie výsledkov.
Tvorba odporúčaní smerom k nástrojom prevencie a pomoci, ako aj smerom k ďalšiemu monitorovaniu životných podmienok a dopadov verejno-politických intervencií.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy:

Výskumná oblasť: iné
Ondrušová, Darina - Gerbery, Daniel - Fico, Milan - Filadelfiová, Jarmila - Grandtnerová, Lenka - Lorenc, Ivan

Ľudia bez domova: príprava a realizácia empirického výskumu, analýza nástrojov prevencie a riešenia bezdomovectva. / Aut. správy Ondrušová, Darina; Gerbery, Daniel; Fico, Milan; Filadelfiová, Jarmila; Grandtnerová, Lenka; Lorenc, Ivan, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2015-31.12.2015. Bratislava : IVPR, 2015. - 132 s. + príl.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia sociálnej a rodinnej politiky
Anotácia:  Cieľom predkladanej správy je prezentovať poznatky získané v rámci 1. etapy výskumného projektu zameraného na prevenciu a riešenie bezdomovectva v SR, ktorá prebiehala v roku 2015. Na Slovensku doposiaľ nebola téma bezdomovectva ako jedného z najextrémnejších foriem chudoby a sociálneho vylúčenia vo verejných politikách systematickejšie reflektovaná. Od tohto faktu sa odvíjalo aj obsahové zameranie 1. etapy výskumného projektu.
Výskumná správa sa člení do štyroch kapitol. V prvej kapitole sú predstavené východiská vzniku ETHOS typológie ako konceptuálnneho rámca diskusií o bezdomovectve. Zároveň sa prezentujú obsahové charakteristiky jednotlivých operačných kategórií ETHOS typológie a navrhujú sa národné kategórie. Ďalšia kapitola približuje bezdomovectvo v SR z hľadiska dostupných zdrojov dát, akými sú najmä Sčítanie obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 a štatistické zisťovanie EU SILC. Následne sa venujeme analýze verejných politík v kontexte prevencie straty bývania z vlastného, prenajatého či nelegálneho obydlia. Rovnako sa v správe analyzujú opatrenia na podporu prevencie bezdomovectva pri prepúšťaní osôb z inštitucionálnej starostlivosti, najmä zo zariadení ústavnej starostlivosti o deti, zo zariadení na výkon trestu odňatia slobody či výkon väzby a zo zdravotníckych zariadení.
V poslednej kapitole prezentujeme výsledky vlastného empirického prieskumu medzi organizáciami poskytujúcimi služby ľuďom bez domova, ktorý sa okrem iného týkal hodnotenia dostupnosti a kvality poskytovaných služieb, rôznych organizačných aspektov ich činnosti vrátane problémov s finančným zabezpečením, ako aj možností zberu dát a monitoringu bezdomovectva v budúcnosti.
V nadväznosti na predstavenú konceptualizáciu bezdomovectva sa v rámci 2. etapy výskumného projektu pre rok 2016 plánuje uskutočniť sčítanie a prieskum ľudí bez domova na území mesta Bratislava.
Výskumná úloha vychádzala z Uznesenia Európskeho parlamentu zo 16. januára 2014 o stratégii EÚ v oblasti bezdomovstva, ako aj z revidovanej Európskej sociálnej charty Rady Európy, najmä z jej článku 31.
Kľúčové slová : ETHOS typológia bezdomovectva a vylúčenia z bývania; typológia ETHOS; odhad počtu ľudí bez domova; EU SILC; prevencia straty bývania; ukončovanie starostlivosti deťom v detských domovoch ; služby pre ľudí bez domova; ľudia bez domova; bezdomovci; bezdomovectvo
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50866 k dispozícii

Výskumná oblasť: trh práce
Grandtnerová, Lenka

Vplyv odborného poradenstva na rozvoj zamestnateľnosti uchádzačov o zamestnanie. / Grandtnerová, Lenka. - Bratislava : IVPR, 2016.

Cieľ: Cieľom úlohy bude analyzovať vstupy a výstupy z odborného poradenstva za účelom zhodnotenia vplyvu odborného poradenstva na rozvoj zamestnateľnosti uchádzačov o zamestnanie.
Zdôvodnenie: Úloha je navrhnutá na základe návrhu a konzultácie so zamestnancami Oddelenia poradenstva a vzdelávania Odboru aktívnych opatrení na trhu práce Sekcie služieb zamestnanosti Ústredia PSVR. V oblasti odborného poradenstva sa vyskytla potreba kvantifikácie výstupov z poskytnutých poradenských služieb u uchádzačov o zamestnanie.
Typ: Projekt Číslo projektu / výskumnej správy: 2000

Výskumná oblasť: trh práce
Kešelová, Daniela - Grandtnerová, Lenka - Urdziková, Jana

Integrácia mladých ľudí s nízkym vzdelaním na trh práce: vzdelanie druhej šance. / Aut. správy Kešelová, Daniela; Grandtnerová, Lenka; Urdziková, Jana, Inštitút pre výskum práce a rodiny, Bratislava. 01.01.2016-31.12.2016. Bratislava : IVPR, 2016. - 88 s.

Objedávateľ: Bratislava: MPSVR SR, Sekcia práce
Anotácia:  Výskumná úloha vychádza z odporúčaní formulovaných v rámci Európskeho Semestra v Country Specific Recommendations (2015), opiera sa tiež o Záruku pre mladých a Národný program reforiem (2016).
Zároveň nadväzuje na empirický výskum individuálnych stratégii nezamestnaných mladých ľudí na trhu práce realizovanom v roku 2015 medzi uchádzačmi o zamestnanie od 15 do 29 rokov.
Z výsledkov tohto výskumu vyplynula potreba vytvoriť v systéme verejných služieb zamestnanosti možnosti pre vzdelávanie mladých ľudí s nízkym vzdelaním ako jednej z foriem zvyšovania ich zamestnateľnosti.
Cieľom výskumnej úlohy v roku 2016 je analyzovať možnosti zvyšovania zamestnateľnosti, predovšetkým prostredníctvom zvyšovania stupňa vzdelania u mladých nezamestnaných s nízkym vzdelaním, ktorí ukončili povinnú školskú dochádzku, resp. zanechali štúdium na strednej škole v rámci prvotnej prípravy na povolanie. Výskumná správa je rozdelená na štyri kapitoly. Ich súčasťou je teoretická analýza problematiky druhošancového vzdelávania v systéme celoživotného vzdelávania a v systéme verejných služieb zamestnanosti, analýza legislatívy z hľadiska druhošancového vzdelávania, sekundárna analýza štatistických údajov uchádzačov o zamestnanie, komparácia vybraných systémov druhošancového vzdelávania v zahraničí a analýza aplikačnej praxe druhošancového vzdelávania v Slovenskej republike. Správa tiež prináša návrhy odporúčaní pre zabezpečovanie procesu zvyšovania zamestnateľnosti prostredníctvom vzdelávania nezamestnaných s nízkym vzdelaním v systéme verejných služieb zamestnanosti.
Kľúčové slová : zvyšovanie zamestnateľnosti; zamestnateľnosť; trh práce; vzdelávanie; vzdelávanie druhošancové; ľudia mladí; integrácia mladých ľudí na trh práce; ľudia mladí s nízkym vzdelaním
Typ: Výskumná správa Signatúra: V 50896 k dispozícii



Bázy dát sú riadené systémom Proflib - Webis
Copyright © 1998-2024, CEIT